Rekolekcje 2016 w gimnazjum

W czwartek i piątek 3 i 4 marca tego roku odbyły się w naszym Gimnazjum w Obrowie rekolekcje wielkopostne. Spotkania rekolekcyjne miały miejsce w kościele i w szkole. W kościele młodzi uczestniczyli w rozważaniach dotyczących wielkopostnych praktyk modlitwy, postu i jałmużny, a także w nabożeństwie pokutnym, przygotowującym do sakramentu spowiedzi.

Część szkolna rekolekcji miała formę spotkań z zaproszonymi gośćmi. W czwartek odbyło się spotkanie z małżeństwem muzyków chrześcijańskich Anitą i Mateuszem Kurek. Muzycy dzielili się swoim doświadczeniem robienia kariery w przemyśle rozrywkowym, realizacji swoich muzycznych pasji, a także odkrywania obecności Boga w swoim życiu. Czas urozmaicony był ich występem. Ciekawy był komentarz naszego szkolnego muzyka do tego wydarzenia: „Wreszcie mogłem uczestniczyć w koncercie za darmo”.

Drugim momentem było spotkanie z panią Hanną Klimkiewicz, osobą siedemdziesięcioletnią, która od czwartego roku życia jest „przywiązana” do wózka inwalidzkiego. Jej świadectwo życia pełnego trudu, ale, dzięki Bogu, także pełnego nadziei, zrobiło na młodych piorunujące wrażenie. Dowodem tego była całkowita cisza podczas spotkania, pomimo widocznego już zmęczenia młodzieży.

W piątek odbyły się spotkania z o. Maciejem, redemptorystą i ekipą ewangelizacyjną z Duszpasterstwa Akademickiego z Torunia, a także spotkanie z panem Bogumiłem, naszym parafianinem, z duszpasterstwa Anonimowych Alkoholików. O. Maciej głosił orędzie kerygmatyczne, którego celem było zachęcenie młodzieży do osobistej odpowiedzi na zaproszenie do przyjaźni płynące od Jezusa Chrystusa. Potwierdzeniem ogromnego wrażenia, które zrobił na młodzieży, była – znowu - cisza przez całe 75-cio minutowe spotkanie oraz liczne osobiste rozmowy prowadzone z młodymi po jego zakończeniu.

Pan Bogumił opowiedział uczniom o swoim dramacie alkoholizmu, który niszczył życie jego i jego rodziny, a także o tym, w jaki sposób został z tego nałogu przez Boga wyrwany. Jego historia również wywarła na młodych ogromne wrażenie, w szczególności jako przestroga przed dokonywaniem niemądrych wyborów życiowych. 

dk. Tomasz Chmielewski