Komunikat

Uwaga !

          W dniu 09.06.2015 r. (tj. wtorek), o godzinie 17.00 w stołówce szkolnej Zespołu Szkół w Obrowie, odbędzie się spotkanie wychowawców z rodzicami dzieci przyjętych do klasy I Szkoły Podstawowej, na rok szkolny 2015/2016.

Serdecznie zapraszamy

 

 

 

 

 

 

Jak się uczyć?

JAK SIĘ UCZYĆ,

ŻEBY SIĘ NAUCZYĆ

       Drogi Uczniu, wiele czynników składa się na efektywność Twojej nauki i otrzymywane przez Ciebie oceny. Przeczytaj poniższe informacje, może pomogą Ci w przyswajaniu i utrwalaniu wiadomości szkolnych.

Jak się uczyć?

Powtarzaj

       80% nowych informacji zostaje utraconych w ciągu 24 godzin, jeśli nie są one powtarzane. Dlatego tak ważne jest powtarzanie.

       Materiał omawiany w szkole powtórz w domu, w ten sposób utrwalisz go i dużo łatwiej będzie Ci potem przygotować się do pracy klasowej.

Odrabiaj pracę domową

       Odrabianie pracy domowej, to także powtarzanie. Wykonując zadania domowe nie tylko utrwalasz wiadomości z lekcji, ale także uczysz się systematyczności.

Możesz wizualnie przedstawić trudny materiał

       Umieść w swoim pokoju na widocznym miejscu gotowe lub własnoręczne wykonane obrazki, plany, kolorowe napisy prezentujące dane zagadnienie, np. zapisane różnymi kolorami wyrazy o trudnej pisowni, słowa z obcego języka, wzory matematyczne itp. Rozmieszczone materiały znacznie poprawiają długotrwałe zapamiętywanie!

Rozpoznaj swój styl uczenia się

Warto wiedzieć w jaki sposób najlepiej przyswajam wiedzę. Możemy uczyć się za pomocą:

wzroku

słuchu

ruchu

Uwaga! Uczniowie biorący udział w programie Eduscience mogą na stronie www.platforma.eduscience.pl wypełnić test, który pomoże określić jaki sposób (lub sposoby) uczenia się jest dla nich najbardziej korzystny.

Jeśli jesteś wzrokowcem, uczysz się efektywniej, gdy patrzysz, obserwujesz, oglądasz pokaz czy demonstrację. Łatwiej Ci zapamiętać wiadomości, jeśli informacje otrzymujesz z uwzględnieniem kolorów, kształtów, wymiarów.

Korzystna dla Ciebie będzie nauka z wykorzystaniem obrazu, planszy, wzoru.

Rozprasza Cię nieporządek lub ruch.

Jeśli jesteś słuchowcem,  uczysz się efektywniej, gdy aktywnie przysłuchujesz się lekcji, głośno powtarzasz wiadomości. Łatwiej Ci zapamiętać wiadomości, jeśli podawane są w formie wykładu, dyskusji, przekazywane podczas rozmowy.

Korzystne będzie dla Ciebie zapamiętywanie treści ujętych w piosenkę lub wierszyk.

Rozprasza Cię hałas.

Jeśli jesteś kinestetykiem,  uczysz się efektywniej, gdy angażujesz ruch i dotyk. Trudniej Ci skoncentrować uwagę na prezentacji wizualnej lub słuchowej. Łatwiej Ci zapamiętać wiadomości, jeśli uczysz się poprzez działanie z udziałem dotyku oraz doświadczenie.

       Pamiętaj, że w procesie przyswajania wiedzy bardzo ważna jest także Twoja samoocena, czyli Twoje własne spojrzenie na samego siebie, poczucie własnej wartości. Akceptacja siebie, świadomość swoich mocnych i słabych stron, praca nad sobą powinny być Twoimi atutami.

Dlaczego nie jest dobrze, gdy samoocena jest zaniżona lub zawyżona?

Dlatego:

Samoocena zaniżona - niekorzystnie wpływa na kontakty społeczne. Uczeń z niską samooceną nabiera przekonania, że należą mu się niskie oceny i że nie jest w stanie poprawić wyników, nawet gdyby włożył w naukę wiele wysiłku. Bardzo go to zniechęca.

Samoocena zawyżona jest tylko pozorną pewnością siebie, daje poczucie wyższości i rodzi arogancję. Uczeń z zawyżoną samooceną uważa, że jest lepszy od innych, że potrafi wykonywać zadania, które tak naprawdę go przerastają lub przypisuje sobie cechy, których w rzeczywistości nie ma. Taka osoba w sytuacji, gdy pojawi się ktoś pod jakimś względem lepszy od niej, reaguje w sposób arogancki, a czasem nawet agresywny.

       Drogi Uczniu, buduj zatem właściwą samoocenę. Pamiętaj, że jesteś jedyny i niepowtarzalny, wyjątkowy. Akceptuj siebie. Każdy człowiek ma mocne i słabsze strony. Rozwijaj swoje zdolności. Pracuj nad brakami, ale nie skupiaj się na nich przesadnie. Może mimo Twojego wysiłku nie będziesz bardzo dobrym matematykiem, ale może masz talent do nauki języków obcych, muzyczny, plastyczny... Zatem nie poddawaj się, ale stawiaj sobie rozsądne wymagania. Patron naszej Szkoły Jan Paweł II powiedział: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali".

Opracowała:        

nauczyciel języka polskiego

Dorota Piątkowska        

W pracy wykorzystano materiały przedstawione na konferencji Dostosowanie wymagań edukacyjnych w praktyce prowadzonej przez dr T. Wejner – Jaworską w  dn. 26 września 2014 r. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży.

I Gminne Zawody Unihokeja

Dnia 18.04.2015 z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego: p. Krzysztofa Lercha i p. Jacka Makowskiego, będących członkami Obrowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Edukacji, Kultury i Sportu „Nasza Szkoła” w Zespole Szkół w Obrowie odbyły się I Mistrzostwa Gminy Obrowo w Unihokeju Dziewcząt klas IV. Propagując tę dyscyplinę sportu, mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy dobrze się bawili, zawarli nowe znajomości i doświadczyli prawdziwej sportowej rywalizacji. 
Uczennice SP Obrowo okazały się bezkonkurencyjne, wygrywając wszystkie mecze, a tym samym zajmując I miejsce. II miejsce zajęła reprezentacja z SP w Dobrzejewicach, a III miejsce wywalczyła drużyna SP z Osieka nad Wisłą. Poza podium znalazły się reprezentacje SP z Łążyna i Brzozówki. Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów nagród dla wszystkich drużyn, tj.: Sekretarz Gminy Obrowo i Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Toruńskiego p. Mirosławy Kłosińskiej oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Toruńskiego p. Tomasza Zakrzewskiego.
Już za tydzień, tj. 25.04.2015 r. o godz. 9:00 zapraszamy na rywalizację chłopców w tej samej dyscyplinie.

Eko-Skrzat

W dniu 16 kwietnia 2015 roku uczniowie klas V i VI wzięli udział w wyjeździe do Grzmięca Ośrodka Edukacji Ekologicznej Miętowy Gaj w Brodnickim Parku Krajobrazowym w ramach projektu „ Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat” . Głównym celem wyjazdu było przybliżenie uczniom dziedzictwa przyrodniczego naszego regionu.
Uczniowie zdobyli nie tylko nowe wiadomości z przyrody, ale mogli również popisać się zasobami swojej wiedzy biorąc aktywny udział w zajęciach. Na najbardziej zaangażowanych czekały nagrody.

J. S.

 

 

Ciężka praca zaowocowała!

Kolejny rok sukcesów naukowych uczniów gimnazjum w Obrowie. Ciężka praca zaowocowała!

Podczas uroczystej Gali Laureatów konkursów wiedzy Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy 15 .04.2015 r. Pani Kurator Anna Łukaszewska i Dyrektor Delegatury Pani Danuta Brzózka-Ciechanowska wręczyły najlepszym uczniom kujawsko-pomorskich gimnazjów pamiątkowe statuetki i zaświadczenia zwalniające z części egzaminów. W tym roku czworo naszych uczniów osiągnęło najwyższe laury i tytuły laureatów: Dominika Buławska kl.IIa z historii, Paulina Wysakowska kl. IIIa z biologii, Agnieszka Melerska kl. III a z geografii oraz Kamil Amin kl. IIIa z jęz. angielskiego. Uczniowie ci osiągnęli najwyższy możliwy sukces naukowy, będą zwolnieni z odpowiedniej części egzaminów i przyjęci do wybranej przez siebie dowolnej szkoły średniej na terenie naszego województwa.
Opiekunami naukowymi laureatów byli nasi pedagodzy: z historii-p. Maciej Bandrowski, z biologii p. Jolanta Siewior, z geografii p. Artur Affelt i z j.angielskiego p. Agnieszka Szatkowska.
Poniżej zamieszczamy fotoreportaż z uroczystej Gali w Toruniu z udziałem Kuratora Oświaty p. Anny Łukaszewskiej.

Szkolny Konkurs Interpretacji Wierszy dla Dzieci

W dn. 10 kwietnia 2015 r. w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Interpretacji Wierszy dla Dzieci. Uczestnikami byli uczniowie kl. I-III. Laureatkami zostały:
I miejsce- Cecylia Motyka z kl. IIa za wiersz I. Kryłowa pt.: „Bławatek” 
II miejsce-Wiktoria Kubacka z kl. IIb za wiersz J. Brzechwy pt.: „Sowa”
III miejsce- Gabrysia Arkuszewska z kl. IIIb za wiersz Z. Szczepaniaka pt.: „Plotka”
Uczennice będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Interpretacji Wierszy dla Dzieci w Osieku.
V. P.

Światłopodgląd

Dnia 10 kwietnia br. uczniowie klasy I B gimnazjum uczestniczyli w zajęciach realizowanych w ramach eksperymentalnego programu edukacyjnego ŚWIATŁOPODGLĄD. 
Projekt jest realizowany przez Galerie i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu i jest dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna.
Projekt składa się z ponad czterdziestu intermedialnych zajęć warsztatowych, które realizowane są od marca do listopada 2015 roku w pracowniach dydaktycznych Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz przedszkolach, szkołach i ośrodkach szkolno-wychowawczych na terenie małych miast i wsi regionu kujawsko-pomorskiego. Prowadzącymi zajęcia są pracujący w Galerii artyści plastycy.

Tematem zajęć realizowanych w naszej szkole była współczesna forma wypowiedzi artystycznej tzw. Performance.
Uczniowie mogli dowiedzieć się czym jest Performance a także za pomocą przygotowanych wcześniej rekwizytów: latarek , prętów świetlnych, odpowiedniego oświetlenia lamp fluorescencyjnych - tworzyć własne personalne pokazy performance .

Uczniowie mieli okazje poprzez własne realizacje plastyczne poznawać rolę światła w percepcji i ekspresji artystycznej, jego znaczenie w komunikacji wizualnej oraz możliwości wykorzystania go w procesie twórczym.

Young People in European Forests

Dnia 26 marca br. zespół z naszego gimnazjum z klasy II A (klasa językowa) w składzie: Martyna Śliwińska, Patryk Rostkowski i Miłosz Węsierski, wziął udział w etapie krajowym konkursu "Młodzież w lasach Europy". Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu składającego się pięćdziesięciu pytań w j. angielskim, dotyczących wiedzy o lasach państw europejskich. 
Konkurs zakończył się wręczeniem pamiątkowych dyplomów oraz upominków od Nadleśnictwa Dobrzejewice, reprezentowanego przez p. Bohdana Hornickiego.

 

Warsztaty w Osieckim Klubie Kultury

Dnia 25. marca uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych w Osieckim Klubie Kultury (filia GOK w Obrowie). Prowadziła je pani Emilia Zakrzewska - animator kultury. Zaprezentowała uczniom możliwości wtórnego wykorzystania starych gazet poprzez wykonanie z nich „papierowej wikliny”. Tę, dzieci formowały w owale, na ich ramie tworzyły ażurowe wzory, w które wkomponowały zdobne elementy. Tak powstały piękne, delikatne prace. Uczniowie skręcali także bibułę i ozdabiali tak powstałym „sznureczkiem” wydmuszki. Za miłe przyjęcie i nowe pomysły – serdecznie dziękujemy. Za pomoc w pracy i opiekę nad młodymi artystami – podziękowania dla pani Joanny Urbańskiej- Kępskiej.
A.Sz

Pierwszy dzień wiosny klas IV - VI

Początek tej optymistycznej pory roku rozpoczęliśmy od konkursu wiedzy "1 z 10". Udział w nim brały wszystkie klasy, spośród których wyznaczono po trzech przedstawicieli. Reprezentanci zmagali się z szeregiem pytań o różnorodnej tematyce, od łatwiejszych do trudniejszych. Rywalizacja był wyrównana i zacięta do samego końca jednak zwycięzcą została klasa V, która odpowiedziała prawidłowo na najwięcej pytań. 
Po tym jak z półek sklepowych zniknęły szkiełka spawalnicze oraz inne bezpieczne przybory nadszedł długo wyczekiwany moment. Obserwacja zaćmienia słońca. Było to zjawisko bardzo interesujące, o którym w naszej szkole mówiło się już od dłuższego czasu.
Ostatnim punktem programu tego dnia był turniej piłki nożnej. 20 marca br. był dniem dominacji klasy piątej. Żadna klasa tego dnia nie znalazła sposobu na pokonanie piątoklasistów, którzy wygrali cały turniej. 
Dziękuję za wspólną zabawę i do następnego razu.

Z wiosennym pozdrowieniem,

Opiekun Samorządu Uczniowskiego SP

Jacek Makowski

Konkurs Straży Gminnej rozstrzygnięty!

Konkursu plastyczny dla dzieci 
„JAK BEZPIECZNIE SPĘDZAM FERIE ZIMOWE” – rozstrzygnięty.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Obrowie wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Straż Gminną w Obrowie.
Celem organizowanego konkursu było wykształcenie nawyków kreatywnego spędzania wolnego czasu przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Konkurs miał również na celu pogłębienie świadomości wśród dzieci występowania zagrożeń wynikających z zabaw na świeżym powietrzu szczególnie w pobliżu akwenów wodnych i dróg publicznych.

Uczniowie naszej szkoły zdobyli wspaniałe nagrody:
W kategorii klas I – III
II miejsce – Bartek Kozłowski - klasa IIa
Wyróżnienie - Alicja Jagielska – klasa IIIa
W kategorii klas IV – VI
III miejsce – Patrycja Właśniewska – klasa VIa

Wszyscy biorący udział w konkursie uczniowie otrzymają wyróżnienie w postaci biletów do Kina. 
Wszystkim gratulujemy i dziękujemy.

Aleksandra Kwaśnicka

 

Biwak naukowy klas szóstych

W dniach 13-14 marca 2015 roku w naszej szkole odbył się biwak naukowy dla klas szóstych. Jego głównym celem było podsumowanie wiadomości z 6 lat nauki w szkole podstawowej. Uczniowie mogli pochwalić się wiadomościami z języka polskiego i matematyki, biorąc udział w turniejach wiedzy.
W ramach biwaku nasi podopieczni zdobyli dodatkowo umiejętność udzielania pierwszej pomocy pod kierunkiem wykwalifikowanego instruktora pana Eugeniusza Daniszewskiego.
Ale że nie samą nauką człowiek żyje, spotkanie zostało wzbogacone o gry i zabawy sportowe oraz wspólny posiłek w Zajeździe „Rytkówka”.
Było naukowo i wesoło, smacznie i bezpiecznie!!!!!

Jolanta Skrzypczak – wychowawca klasy VI a

Dorota Piątkowska – wychowawca klasy VI b

Chłopcy z naszego Gimnazjum znowu na podium

Tym Razem wywalczyliśmy II miejsce w piłce koszykowej. Zawody rozegrane zostały 13.03.2015 w Głuchowie i Pluskowęsach. Reprezentacja nasza szkoły wygrała grupę i z 1 miejsca awansowała do półfinału. W półfinale zwyciężyła gimnazjum z Brąchnowa. W meczu Finałowym nieznacznie przegrała z Gimnazjum z Turzna (14:11) uzyskując wysokie 2 miejsce w klasyfikacji końcowej. Gratulujemy!

 

 

 

Lekcja geografii 600 metrów pod ziemią

W środę uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej w Obrowie wzięli udział w niecodziennych zajęciach w jednej z nielicznych głębinowych kopalni soli w Europie w Kłodawie. Zwiedziliśmy poziom - 600 m. Poznaliśmy niewielką część z 450 km(!) korytarzy wydobywczych kopalni. Wielkie wrażenie robiły potężne podziemne wyrobiska, mieniące się kolorami tęczy różne odmiany soli kamiennej i potasowej, maszyny górnicze i podziemne wystawy. W ciemnym zaułku kopalni mieliśmy również niespodziewane spotkanie z... Drakullą. Świetny przewodnik zdradził nam różne tajemnice świata podziemi. Z geograficznym pozdrowieniem Artur Affelt.

Spotkanie z "Panem Andersenem"

Dnia 05.marca uczniowie klas 1-3 obejrzeli sceniczną adaptację trzech baśni H. Ch. Andersena – „Calineczki”, „Nowych szat cesarza” i „Brzydkiego Kaczątka” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji w toruńskiej Od Nowie. Przedstawienie pt.” Pan Andersen” oddało pochwałę takich wartości jak: prawda, tolerancja, dobro i prawda. Pycha, małostkowość, dokuczanie innym zostało ukarane. Dzieci przeniosły się do Krainy Baśni, w której dobro zwycięża. Grę aktorów - nagrodzili gromkimi brawami.

A. Sz.

Organizacja szkoleń fotograficznych, teatralnych oraz tanecznych dla dzieci i młodzieży z gminy Obrowo

Dnia 9 marca br. Obrowskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji, Kultury i Sportu „Nasza Szkoła” zakończyło realizację projektu „Organizacja szkoleń fotograficznych, teatralnych oraz tanecznych dla dzieci i młodzieży z gminy Obrowo”. Na uroczyste zakończenie projektu przybyli przedstawiciele władz samorządowych panowie radni: Wiesław Popławski i Andrzej Wierzbicki, uczestnicy (trzy piętnastoosobowe grupy), rodzice i opiekunowie uczestników, nauczyciele i członkowie stowarzyszenia.

Działania w projekcie  współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej oraz Urzędu Gminy w Obrowie i środków własnych szkoły i stowarzyszenia. Wartość projektu to ponad 30 tys. złotych a kwota dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu wyniosła blisko 22.000,00 zł.

Podczas uroczystego zakończenia projektu została przedstawiona krótka charakterystyka zadań, które zostały zaplanowane dla poszczególnych grup. Każda z grup odbyła 32 godziny szkoleń i jeden wyjazd edukacyjny (m. in. do Szkoły Tańca „Salsa”, Teatru im. W. Horzycy w Toruniu oraz Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej i Kujawskiej we Włocławku).  Uczestnicy warsztatów zaprezentowali efekty swojej pracy przed zaproszonymi gośćmi, a ich występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

 Spotkanie zakończono wręczeniem wszystkim uczestnikom poradników i innych gadżetów w cel zachęcenia dzieci i młodzieży do kontynuowania rozwoju własnych pasji i zainteresowań.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia „Nasza Szkoła” serdecznie dziękuję Wójtowi Gminy p. Andrzejowi Wieczyńskiemu oraz Sekretarz Gminy p. Mirosławie Kłosińskiej za wsparcie finansowe, nieodpłatne udostępnienie busa oraz przychylność i wyrozumiałość dla naszych działań.

Koordynator projektu

Przemysław Piotrowski

XXIII Szkolna Scena Piosenki i Poezji

W dniu wczorajszym tj. 7 marca 2015 r. w ZS 28 w Toruniu odbył się wojewódzki przegląd artystyczny XXIII Szkolna Scena Piosenki i Poezji. 
W kategorii gimnazjum uczennica klasy IC Aleksandra Kamińska zdobyła II miejsce natomiast zespół wokalny klas 4-6 w składzie: Kacper Narodzonek, Amelia Węsierska i Monika Łukowska zdobył wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasowanie na czytelnika

11 lutego 2015 roku klasy pierwsze Szkoły Podstawowej odwiedziły bibliotekę szkolna po to być stać się pełnoprawnymi czytelnikami. Tego dnia pani bibliotekarka oraz uczennice klasy IV zabrały dzieci w świat bajek i baśni. Był to wyjątkowy dzień dla pierwszaków - uczniowie zostali pasowani na czytelników wielką księgą wiedzy. Dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki. Przygotowano dla nich także zagadki, układankę i niespodziankę w postaci książek o przyrodzie.

Dyplom z MEN

Ogłoszenia

 

Gratulacje dla Eyka

Drużynowy tenis stołowy

24 stycznia br. w naszej szkole odbyły się igrzyska młodzieży szkolnej w drużynowym tenisie stołowym. Celem ich było wyłonienie mistrza gminy Obrowo. 
Każdą drużynę reprezentuje dwoje uczniów. Gra polega na tym, że najpierw zawodnicy grają z przeciwnikami gry pojedyncze, potem rozgrywają debla - gra parowa. Jeżeli po tych grach nie mamy rozstrzygnięcia ponownie wracamy do gier singlowych.
Wśród chłopców o pierwsze miejsce walczyły cztery drużyny z Brzozówki, Łążyna, Dobrzejewic i Obrowa.
Najlepsi okazali się uczniowie z Łążyna, którzy wygrali wszystkie mecze. Nasi chłopcy zajęli drugie miejsce, przegrywając z późniejszymi zwycięzcami z Łążyna.
Dziewczęta z Obrowa walczyły z reprezentantkami z Brzozówki i Łążyna. Właśnie z tymi pierwszymi stoczyły emocjonujący i decydujący o zwycięstwie pojedynek. Nasze uczennice najpierw przegrywały 2:0, by ostatecznie wygrać 2:3. Dało im to awans do zawodów powiatowych, które odbędą się 30 stycznia 2015 r. w Pigży.

Dla wszystkich uczestników wielkie gratulacje oraz powodzenia w dalszej rywalizacji na etapie powiatowym. 

Reprezentantami SP Obrowo byli: Dąbrowska Weronika, Kowalska Natalia, Wojnowski Kacper, Cieślak Jan.

Jacek Makowski

Gratulujemy sukcesu!

Wyniki Gimnazjady

WYNIKI GIMNAZJADY GMINY OBROWO 
W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW 
OBROWIE 17.01.2015 r.

Do turnieju zgłosiły się dwie drużyny: Gimnazjum Nr1 Obrowo, Gimnazjum Nr2 
Dobrzejewice. 

Wyniki rozegranych spotkań przedstawiają się następująco. W kategorii dziewcząt Mistrzem Gminy Obrowo została drużyna Gimnazjum nr. I w Obrowie pokonując rywalki 2 – 0 (25-12)(25-15).
Skład drużyny : Marta Jeneralska, Marta Koprowska, Natalia Nadachewicz, Patrycja Popławska, Sara Wierzbicka, Katarzyna Malanowska, Kalaudia Maćkiewicz, Joanna Gugnacka, Bernadeta Marchlewska ; nauczyciel prowadzący –Tomasz Rumiński. 
W kategorii chłopców Mistrzem Gminy Obrowo została również drużyna Gimnazjum nr. I w Obrowie pokonując rywali w dwóch setach 2 – 0 (25-13)(25-17).
Skład drużyny: Sebastian Paurowski, Michał Myszkowski, Kamil Zieliński, Maciej Rutkowski, Grzegorz Błotnicki, Miłosz Węsierski; nauczyciel prowadzący - Krzysztof Lerch
Obie drużyny będą reprezentowały naszą gminę na zawodach powiatowych.

Tydzień głośnego czytania

Od 12 do 16 stycznia trwa w naszej szkole Tydzień Głośnego Czytania w ramach kampanii "Mądra szkoła czyta dzieciom" realizowanej przez Fundację ABCXXI. Spotkania organizowane są w klasach 0-III SP i mają na celu promocję czytelnictwa. Dzieci mogą usłyszeć bajki w wykonaniu p. M. Trawińskiej i p. A. Jabłońskiej. Zaproszono również gości specjalnych, którymi byli: p. Artur Affelt - dyrektor naszej szkoły oraz p. Aleksandra Kwaśnicka - pedagog szkolny. Zasłuchane twarze uczniów najlepiej wyrażały ich zainteresowanie tematyką bajek, baśni i legend.

WOŚP 2015

 

Zimowe spotkanie przy choince

Dnia 16 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie odbyło się "Zimowe spotkanie przy choince". W uroczystości brały udział dzieci z oddziału zerowego grupy "C" oraz zaproszeni goście: rodzice i wicedyrektor pani Jolanta Siewior. Podczas spotkania zostały wręczone nagrody i dyplomy za udział w konkursie "CHOINKA BOŻONARODZENIOWA". Nagrodzeni to: Natalia Burek, Hubert Gizela, Magdalena Ott, Karolina Rygielska, Zuzanna Skopińska i Martyna Zyglarewicz.

Anna Zakrzewska

Gratulacje dla Ulki

Urszula Maćkiewicz z klasy 1b zdobyła V miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Katarzynkowym w kategorii praca plastyczna "Legenda". Konkurs został zorganizowany przez Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu, a praca została przygotowana pod kierunkiem p. Marty Swatko.

WARSZTATY PRZYRODNICZE ORAZ BIWAK INTEGRACYJNY KLAS DRUGICH

W miniony piątek (21 listopada) blisko dwudziestoosobowa grupa gimnazjalistów postanowiła NIE OPUSZCZAĆ BUDYNKU SZKOŁY. Podjęli oni świadomą decyzję o rezygnacji z wygód domu rodzinnego na rzecz … nocy w szkole. Czas ten poświęcili na udział w zorganizowanych przez grono nauczycieli warsztatach przyrodniczych. 
Ponadto przypomniane zostały zasady praktycznego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem nauczyciela – ratownika medycznego.
Na koniec, w celu pogłębienia więzi koleżeńskich oraz wyzwolenia ducha rywalizacji sportowej został rozegrany turniej piłki nożnej. Wieczorową porą odbył się seans filmowy.

Chłopcy z SP wicemistrzami powiatu toruńskiego z piłce ręcznej!

21 listopada nasi uczniowie zostali wicemistrzami Powiatu Toruńskiego w mini piłce ręcznej. Zawody odbywały się na hali widowiskowo sportowej w Chełmży. Do rozgrywek stawiło się sześć drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. Naszymi rywalami były Szkoły podstawowe z Grzywny i Turzna. Pojedynki z tymi drużynami zakończyły się naszymi zwycięstwami odpowiednio 6:3 i 7:2. Dało nam to pierwsze miejsce w grupie i awans do półfinału. Naszym rywalem w drodze do finału byli reprezentanci szkoły 
z Chełmży. Po zaciętej walce uzyskaliśmy upragnione miejsce w finale, w którym rywalem była drużyna z Lubicza Górnego. Stanęły naprzeciwko siebie dwie niepokonane drużyny. Agresywna gra rywali i strata kilku bramek ustawiła losy meczu. Musieliśmy zadowolić się drugim miejscem, które i tak jest ogromnym sukcesem dla naszej młodej drużyny. Brawo!!

SP Obrowo reprezentowali: Cieślak Jan, De Frankrijker Justin, Jeneralski Juliusz, Kempski Mateusz, Lewandowski Radosław, Motyka Antoni, Motyka Franciszek, Myszkowski Mateusz, Oliwkowski Kacper, Wojnowski Kacper, Zakrzewski Kajetan 

Jacek Makowski

Gratulacje dla Kamila

Dnia 18 listopada br. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w międzygminnym konkursie językowym "Amercian Dream", organizowanym przez Gimnazjum nr 1 w Lubiczu.
Konkurs polegał na przygotowaniu i zaprezentowaniu prezentacji multimedialnej w języku angielskim dotyczącej wybranego zagadnienia związanego ze Stanami Zjednoczonymi.
Miło nam zakomunikować, że uczeń naszego gimnazjum, Kamil Amin, zajął I miejsce.
Podczas imprezy „American Dream” została zorganizowana wystawa konkursowa pod hasłem "The cities of the Usa". Aby wziąć udział w wystawie należało przygotować plakat przedstawiający charakterystyczne miejsce jednej z amerykańskich metropolii.
Uczennica naszego Gimnazjum, Wiktoria Tomaszewska, zdobyła I miejsce.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

A. Sz.

Gratulacje dla Zuzi

III miejsce Zuzanny Pęziak w II Przeglądzie Piosenki Patriotycznej organizowanym przez Bractwo Rycerskie Ziem Toruńskich oraz GOK w Obrowie. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

Zapraszamy

ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁĄ!

W piątek 7 listopada 2014 r. odbył się poranek patriotyczny z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież klas IV - VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum , pięknie udekorowana kotylionami w barwach narodowych oraz dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie mogli wysłuchać pieśni patriotycznych oraz obejrzeć multimedialną prezentację o losach polskiego żołnierza.
W tym roku obchodzimy także 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej. Aby upamiętnić to wydarzenie, tak brzemienne w skutki, a jednocześnie ważne dla narodu polskiego organizatorzy uroczystości przygotowali rys historyczny pokazując losy wojny w czarno-białej fotografii.

Czytaj więcej: ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁĄ!

WITAMYCH NOWYCH UCZNIÓW SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ

W dniu 4 listopada odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniowie wystąpili w programie artystycznym prezentując znajomość symboli narodowych, zasad zachowania się w szkole i w ruchu drogowym, śpiewali piosenki i hymn państwowy. Po złożeniu uroczystego ślubowania i pasowaniu na ucznia zostali przyjęci do społeczności szkolnej.

 

 

 

Zbiórka kasztanów i żołędzi

Uczniowie klas 0-3, każdej jesieni zbierają kasztany i żołędzie na karmę dla leśnych zwierząt na zimę. W tym roku także nie zawiedli. W akcji wzięło udział 50 uczniów, razem zebrano 1091, 8kg owoców kasztanowców i dębów. Taki wynik zawdzięczamy też Dziadkom, Rodzicom, Przyjaciołom, którym serdecznie za – pomoc w zbiórce, dowóz do szkoły - dziękujemy. Panu leśniczemu Mirosławowi Lewandowskiemu dziękujemy za przekazanie nagród książkowych oraz materiałów promujących proekologiczne zachowania w lesie. Nagrody zostały przekazane 50 uczniom klas 0-3 biorących udział w zbiórce kasztanów i żołędzi. Materiały piśmiennicze, przybory szkolne ufundowała także nasza szkoła. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się dn.27.10.2014r.

Czytaj więcej: Zbiórka kasztanów i żołędzi

Fakty i mity na temat ustawy śmieciowej

Dnia 23 października 2014 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu ekologicznego pt. „Fakty i mity na temat ustawy śmieciowej”.  W spotkaniu udział wzięli: przedstawiciele samorządu – Wójt Gminy Obrowo p. Andrzej Wieczyński, Członek Zarządu Powiatu Toruńskiego p. Mirosław Nawrotek, radny p. Wiesław Popławski, ekozespoły ze wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy wraz z opiekunami oraz przedstawiciele gospodarzy.

Czytaj więcej: Fakty i mity na temat ustawy śmieciowej

Zaproszenie na warsztaty

,,Dalekie wybrzeża ciszy”

Ta myśl przewodnia towarzyszyła wieczernicy poetyckiej zorganizowanej 22 października 2014 r. w Zespole Szkół w Obrowie z okazji 14-tego Dnia Papieskiego.
Nasza szkoła, nosząca zaszczytne imię św. Jana Pawła II, gościła w swych progach wielu szacownych gości, m.in. radnego powiatu toruńskiego p. M. Nawrotka, włodarzy naszej gminy z p. sekretarz M. Kłosińską na czele, radnych, ks. proboszcza T. Lewandowskiego, przyjaciół naszej szkoły a jednocześnie miłośników poezji Karola Wojtyły, którego wiersze są niezwykłym literackim ujęciem Boga, filozoficznym spojrzeniem na świat. Uczniowie gimnazjum, poznając poezję patrona szkoły, pragnęli podzielić się przemyśleniami człowieka doświadczającego zarówno relacji z Bogiem, jak i bliźnimi. Prezentacji wierszy towarzyszyła nastrojowa muzyka i piosenki. Pomysł, dobór wierszy i ich interpretację zawdzięczamy p. Irenie Szymeckiej, oprawę muzyczną przygotowali p. J. Lewandowski i p. P. Piotrowski, słodki poczęstunek panie kucharki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom, a szczególne podziękowania należą się diakonowi T. Chmielewskiemu, który w nastrojowy sposób, wykonując piosenkę ,,Dalekie wybrzeża ciszy”, rozpoczął spotkanie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy mogli przeżyć ten magiczny wieczór.

„Światło i dźwięk - eksperyment w szkole”

W dniu 16 października br. w godzinach wieczornych uczniowie naszego gimnazjum pod opieką p. Pawła Adamskiego wzięli udział w warsztatach „Światło i dźwięk - eksperyment w szkole”. Projekt skierowany był do gimnazjalistów z terenu powiatu toruńskiego, którego realizacji podjął się p. Rafał Rutkowski – nauczyciel fizyki z Gimnazjum w Czernikowie. Celem warsztatów była popularyzacja nauk ścisłych - zwłaszcza fizyki, a także podniesienie świadomości nauczycieli na temat narzędzi edukacji nieformalnej. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, poznając tajniki optyki i akustyki. W ramach rozwijającej się współpracy w warsztatach brali udział również gimnazjaliści oraz ich opiekunowie z Bobrownik, Nowej Wsi oraz liczna grupa organizatorów z Czernikowa. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość udziału w zajęciach.

Uczniowie naszej szkoły z najlepszą wiedza o Ziemi Dobrzyńskiej

Tegoroczna edycja konkursu „Ziemia Dobrzyńska – Moja Mała Ojczyzna” organizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej zakończyła się dużym sukcesem dla uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie. Drużyna szkoły podstawowej w składzie: Weronika Chojnacka, Aleksandra Iwaniuk i Szymon Bielak zajęła II miejsce w klasyfikacji zespołowej. Szymon Bielak zajął I miejsce w kategorii indywidualnej. Drużyna gimnazjum w składzie: Dominika Buławska, Nikola Sajnóg i Grzegorz Błotnicki zajęła I miejsce w klasyfikacji zespołowej. Jest to IV z rzędu zwycięstwo szkoły w konkursie drużynowym. Dominika Buławska okazała się najlepsza znawczynią wiedzy o Ziemi Dobrzyńskiej i zajęła I miejsce w klasyfikacji indywidualnej.
Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o regionie, a tematyka pytań konkursowych obejmowała historię, słynne postacie, herby szlacheckie i rodów dobrzyńskich, miejsca kultu religijnego oraz bieżące wydarzenia z regionu. Uczniów do konkursu przygotowywał nauczyciel obrowskiej szkoły Maciej Bandrowski.

Wyjazd integracyjny klas pierwszych - Górzno 2014

Biwak Integracyjny już za nami.
Niezbyt często mamy okazję spotkać się w szerszym gronie, poza murami szkoły, więc w miniony weekend uczniowie klas I gimnazjum oraz opiekunowie (p. A. Miłkowska, p. K. Przytarska, p. A. Rozwadowska, p. A. Kwaśnicka, p. P. Piotrowski) wybrali się na Biwak Integracyjny do Pensjonatu WILGA w Górznie – pięknej i malowniczej miejscowości otoczonej jeziorami, w samym sercu Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.
Już w piątek odbyły się pierwsze wspólne zajęcia, podczas których uczestnicy przeszli trasę o długości 6 km zaopatrzoną w liczne tablice edukacyjne. Ścieżka przyrodniczo – edukacyjna „Szumny Zdrój” przebiegała przez tereny o bardzo urozmaiconej rzeźbie. Najciekawszym punktem okazała się nisza źródliskowa, będąca osobliwością rezerwatu. A wieczorem - dyskoteka, która zgromadziła wszystkich uczestników biwaku. Następnego dnia mimo niezbyt sprzyjającej pogody wszyscy pełni energii, chętnie wybrali się na Park Linowy, który wymagał od uczestników odwagi i dobrej kondycji.
Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy, wszyscy uczestnicy z nowymi przyjaźniami oraz dużą dawką pozytywnych myśli, wrócili do Obrowa i z niecierpliwością wyczekują kolejnej okazji do tak licznego spotkania!

Aleksandra Kwaśnicka

WZOROWA ŁAZIENKA

Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w sztafetowych biegach przełajowych

Dnia 15.10.2014 w Czernikowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w sztafetowych biegach przełajowych. Dziewczęta z naszego gimnazjum zajęły 3 miejsce a chłopcy po zaciętej walce z gospodarzem zawodów zostali Mistrzami Powiatu Toruńskiego. Nasza reprezentacja chłopców uzyskała awans do zawodów wojewódzkich które odbędą się 24.10.2014 w Bydgoszczy. GRATULUJEMY!!!
Życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji.

 

KL

 

 

Wpomnienia niebieskiego mundurka

Dnia 13 października 2014 r. uczniowie klasy 2a i pierwszej b gościli w sali lekcyjnej panią Kazimierę Mazur i panią Zofię Laskowską na lekcji pt. „Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Goście pokazali, jak dawniej w szkole pisano, wyjaśnili co to jest „kałamarz”, „stalówka”, „kleks”, „tarcza szkolna”. Panie opowiedziały, jak i czym bawiły się dzieci w czasach, gdy były uczennicami, w jaki sposób spędzały czas, gdy nie było gier komputerowych, Internetu i tabletów. Podzieliły się wspomnieniami na temat działalności drużyny harcerskiej i zuchowej. Szczególne zainteresowanie u dzieci wzbudziły akcje „niewidzialnej ręki”. Uczniowie śpiewali piosenki z dawnych takie jak „Wirgiliusz”, „Jawor”, „Mało nas do pieczenia chleba” i inne. Spotkanie bardzo się dzieciom podobało. Z uwagą słuchały i zdawały mnóstwo pytań.

Aleksandra Szargało

 

GIMNAZJADA I IGRZYSKA SPORTOWE GMINY OBROWO

W zawodach gminnych w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Osieku n/Wisłą Zespół Szkół w Obrowie reprezentowało 19 uczniów.
Na zawodach powiatowych w Józefowie naszą szkołę reprezentować będzie siedmioro uczniów. Natalia Kowalska, Julia Kowalska oraz Michał Błotnicki - SP Obrowo. Aleksandra Zakierska, Karolina Podlaszewska, Patryk Wrześniewski i Maciej Rutkowski - GM Obrowo.

TR

 

Sprzątanie Świata 2014

19 września jak co roku uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie przystąpili do akcji ekologicznej "Sprzątanie Świata". Idea ta inspiruje społeczności lokalne na całym świecie do poprawy czystości środowiska naturalnego oraz zachęca do podejmowania różnorodnych inicjatyw proekologicznych. Stąd w piątkowe przedpołudnie lekcje przyjęły trochę inną formę niż zazwyczaj. Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum wraz z wychowawcami wzięli udział w tradycyjnym sprzątaniu miejscowości Obrowo z szczególnym nastawieniem na selektywną segregację odpadów. W tym celu nauczyciele przeprowadzili prelekcję nt. sposobu właściwej segregacji oraz zachęcili uczniów do udziału w części warsztatowej podczas której dzieci i młodzież wykazywała się nabytą wiedzą uzupełniając przygotowane karty pracy. Akcję zwieńczyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz gry i zabawy sportowe.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie 1 września 2014 roku

SZKOŁA PODSTAWOWA

Godz. 8.00 – rozpoczęcie roku szkolnego w szkole
Godz. 9.30 – Msza Święta w kościele
Przywóz dzieci: godz. 7.30 odjazd autobusu z przystanku w Skrzypkowie (p. Maciaszek)
Odwóz dzieci: około 10.30 ze szkoły

GIMNAZJUM

Godz. 9.30 – Msza Święta w kościele w Obrowie
Godz. 10.30 – rozpoczęcie roku szkolnego w szkole
Przywóz: Ze Skrzypkowa (p. Maciaszek) – godz. 9.00
Z Sąsieczna godz. 8.45
Z Silna godz. 8.55
Z Osieka przy szkole godz. 9.05
Odwóz: około 12.30 ze szkoły