Jak się uczyczyć?

Motywujące wizualizacje

Pomocne w zmotywowaniu do pracy może okazać się małe ćwiczenie polegające na wyobrażeniu sobie sukcesu, czyli dobrze zdanego egzaminu. Wyobrażanie siebie odczytującego z tablicy ogłoszeniowej lub strony internetowej (szkoły średnie różnie publikują listy rekrutacyjne) wyników świadczących o przyjęciu do nowej, wymarzonej szkoły pomoże niejednemu niewierzącemu we własne możliwości trzecioklasiście.

Teraz wystarczy zacząć powtórkę materiału. Najważniejsze w przygotowaniach do wszystkich egzaminów jest dobre rozplanowanie czasu, dlatego należy zastanowić się, jakie partie materiału zostały już opanowane, a z czym jeszcze jest problem. Dobrze na początku nauki rozwiązać test sprawdzający, który pomoże dostrzec braki.

Uczniowie, którzy mają problem z określeniem zakresu nauki powinni zapoznać się ze standardami egzaminacyjnymi i na ich podstawie stwierdzić, na co należy poświęcić więcej czasu.

Standardy wymagań z zakresu przedmiotów humanistycznych egzaminu ujęte są w dwóch obszarach:

- czytania i odbioru tekstów kultury oraz

- tworzenia własnego tekstu. Standardy wymagań z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych ujęte są w czterech obszarach:

- umiejętnego stosowania terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych niezbędnych w praktyce życiowej i dalszym kształceniu,

- wyszukiwania i stosowania informacji,

- wskazywania i opisywania faktów, związków i zależności, w szczególności przyczynowo-skutkowych, funkcjonalnych, przestrzennych i czasowych,

- stosowania zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów. Standardy wymagań z zakresu języka obcego nowożytnego ujęte są w trzech obszarach:

- odbioru tekstu słuchanego,

- odbioru tekstu czytanego,

- reagowania językowego.

 

Do przodu, małymi krokami!

Ważne, aby w trakcie nauki stosować metodę "małych kroków". Nie należy myśleć o egzaminie bez przerwy. Lepiej wyznaczyć sobie krótkie terminy i ich pilnować. Niektórym uczniom pomaga notowanie w kalendarzu, do kiedy mają zamiar przerobić daną partię materiału. Na innych motywująco działa rozpisanie całego planu nauki na kartce i powieszenie w widocznym miejscu w pokoju.

Dobrze też znać porę, kiedy nauka jest najbardziej efektywna. W tym przypadku każdy z uczniów powinien zastanowić się, kiedy najlepiej jest mu się uczyć. Dla jednych będzie to wieczór, dla innych spokój nocy a jeszcze inny to ranne ptaszki i dzień wolą zaczynać z książką. Najważniejsze, żeby uczyć się mądrze. Sen nad notatkami nie jest równoznaczny z przyswajaniem wiedzy, dlatego w trakcie nauki warto robić przerwy. Nic tak nie pomaga w nauce, jak świeży umysł.

Zegar tyka, ale...

 Cały czas należy też pamiętać o pozytywnym myśleniu, bo dobre nastawienie do nauki jest już połową sukcesu. Osoby, które potrzebują wsparcia, na szczęście nie są same. Mogą skorzystać z pomocy nauczyciela, kolegi. Coraz częściej uczniowie wyrażają swoje wątpliwości na forach internetowych. Przykładem jednego z nich jest forum serwisu dla trzecich klas gimnazjum Zdajmy.pl . Tu w każdym z pokojów poświęconych danemu przedmiotowi czekają moderatorzy-nauczyciele, którzy chętnie odpowiadają na pytania związane z egzaminem i powtarzanym materiałem.

Praca z zegarkiem pomoże sprawdzić, ile czasu zajmuje wykonanie danego zadania. Każdy powinien znać swoje tempo pracy. Takie wiadomości przydadzą się każdemu uczniowi - na egzaminie i w dalszej edukacji. W planowaniu czasu na egzaminie pomocne mogą być testy sprawdzające i arkusze egzaminacyjne zamieszczone w serwisie Zdajmy.pl ponieważ mają one nałożony limit czasowy. Oznacza to, że na wykonanie wszystkich zadań uczeń ma dokładnie tyle czasu, ile na egzaminie. Po upływie 120 minut test lub egzamin kończy się automatycznie, a uczeń otrzymuje raport z wynikami z testu.

Co jakiś czas należy robić szybkie powtórki materiału i systematycznie sprawdzać stan swojej wiedzy. Dzięki temu można stwierdzić, jakie są postępy w nauce i nad czym jeszcze trzeba pracować. Dobrą metodą na szybką powtórkę mogą być fiszki, czyli małe karteczki, na których notuje się najważniejsze informacje.

Warto wykorzystać do nauki przestrzeń pokoju. Osoby, które mają problem z zapamiętaniem pewnych informacji, powinny wypisać je kolorowym mazakiem na dużej kartce i powiesić w widocznym miejscu. W ten sposób kłopotliwe wzory, daty czy słówka będą się łatwiej utrwalały.

Nauka z głową to nie tylko planowanie czasu. To także mądre przyswajanie wiadomości i ich porządkowanie. Wkuwanie na pamięć nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Szybką metodą powtórki jest także rysowanie map myślowych. Łatwiej też uczyć się za pomocą skojarzeń. W skupieniu uwagi na istotnych informacjach pomagają także rysunki i schematy. Coraz więcej zwolenników mają internetowe lekcje w serwisie Zdajmy.pl, które właśnie za pomocą obrazowych i przejrzystych przykładów pozwalają na szybkie przyswajanie materiału.

Do egzaminu gimnazjalnego zostały praktycznie niecałe dwa miesiące. Naprawdę jest, o co walczyć. Nagrodą jest przecież możliwość nauki w dobrej szkole oraz spokojne i w pełni zasłużone wakacje, które wbrew pozorom już niedługo. Warto wziąć się do działania już dziś i codziennie przeznaczyć pół godziny na naukę - jest jeszcze szansa na dobry wynik z egzaminu

Więcej... http://edukacja.gazeta.pl/edukacja/1,101856,6218498,Jak_sie_skutecznie_uczyc_.html#ixzz1Fu1VLvg9

Więcej... http://edukacja.gazeta.pl/edukacja/1,101856,6218498,Jak_sie_skutecznie_uczyc_.html#ixzz1Fu1HIgdS